Pozitív elbírálás esetén az alábbiakban bemutatott szakkurzus és szakszeminárium indulhat az SZTE Móra Ferenc Szakkollégiumban az NTP-SZKOLL-17-0029 számú pályázat keretein belül.
NTP-SZKOLL-17-0029
Genetikai csemegék, 2017
Szakkurzust vezeti: Prof. Dr. Maróy Péter
2017/18 első szemeszter
A kurzus tematikája a genetika és molekuláris biológia a genom szekvenálások eredményei értelmezése során felvetődő nyitott kérdéseket mutat be, és alternatív magyarázatokat keres abból a célból, hogy felkeltse a hallgatók érdeklődését a biológia megválaszolatlan kérdéseire.
Tematika:
- A genom és a DNS sorrend genetikai és molekuláris biológiai értelmezése.
- Mi mindent tanulhatunk a teljes genom sorrendekből?
- Világok a génaktivitás elemzésén túl.
- A metamorfózis, ahogy én látom.
- Saját gének és a szimbionták koncertje.
- Az emlős mikrobióm sokrétű fiziológiai hatása
- Magasrendű idegműködés trónfosztása.
- Az idegrendszer működés genetikai boncolás eredményei.
A foglalkozások kétórások.
A szakkurzus óraszáma 16 óra.
NTP-SZKOLL-17-0029
Esettanulmány-feldolgozás szakszeminárium
vezeti: Kiss Gábor Dávid, PhD
2017/18 második szemeszter
A szakszeminárium célja egy szimulált vállalat devizás kitettségének bemutatása, elemzése és kezelésére alkalmazott stratégiák bemutatása.
Tematika:
- Az esettanulmány ismertetése. Feladat: hallgatói megoldási javaslatok kidolgozása a vállalat nyereségességének fokozására.
- A vállalat profittermelő képessége a devizaárfolyamok függvényében – az eredeti állapot és a hallgatói javaslatok nyomán átalakított vállalat érzékenységvizsgálata.
- Ceteris paribus forgatókönyvek és historikus árfolyampárok alkalmazása. Feladat: a hallgatói megoldási javaslat érzékenységének tesztelése az órán látottak alapján.
- Deviza-kitettség típusai, ezen belül is a tranzakciós kitettség. A tranzakciós kitettség fedezési stratégiái: nem fedezés, teljes kitettség fedezése, szelektív fedezés. A fedezési stratégiák gyakorlata: határidős árfolyamok (portfolio.hu adatbázis segítségével valós határidős árfolyamok számítása), opciós díjak (Excel segítségével), Value at Risk jelzések (Excel segítségével). Melyik stratégia volt a múltban a legcélravezetőbb a vállalkozás számára? Feladat: a hallgatói megoldási javaslathoz legjobban illeszkedő stratégia kiválasztása az órán látottak alapján.
- Eszközfinanszírozás: mérleg eszköz-oldali átrendezésével vagy idegen-tőke finanszírozás segítségével. A pénzügyi lízing. Az egyes stratégiák hatása a vállalat profittermelő képességére és árfolyam valamit kamat kitettségére. Feladat: a hallgatói megoldási javaslathoz legjobban illeszkedő eszközfinanszírozási eljárás kiválasztása.
- Rövid távú finanszírozás: mi történik, ha a vállalkozás költségei havonta merülnek fel, míg bevételünk csak az év végén realizálódnak? Feladat: a hallgatói megoldási javaslathoz illeszkedő rövid távú finanszírozási lépések hatása a vállalat eredményességére.
- Vállalat értékének meghatározása: diszkontált cash-flow számítás, a goodwill-alapú számítás, a devizaárfolyam hatásának beemelése, bizonytalanságok a CAPM esetében. Feladat: a hallgatói megoldási javaslatban szereplő vállalat értékének kiszámítása.
- A hallgatói csapatok által végrehajtott módosítások prezentációja, a legnagyobb értéknövekedéssel járó javaslatcsomag kiválasztása.
A foglalkozások kétórásak.
A szakszeminárium óraszáma: 16 óra
Teljesítés: Hallgatói csapatok közös munkája, maximum 3 fő alkothat egy csapatot.
Tankönyv: Madura, J. 2008: International Financial Management. South-Western
Bablofil
Thanks, great article.