Az SZTE Móra Ferenc Szakkollégiumba való jelentkezés a 2019/20-as tanévben
Mindenkinek gratulálunk, aki sikeresen felvételizett a Szegedi Tudományegyetemre! A Móra Szakkollégiumba várjuk azoknak az SZTE-re felvételt nyert, állami ösztöndíjas hallgatóknak a jelentkezését, akiknek a kollégium szakmai programjai, a szakkollégiumi kurzusok és a kollégium gazdag közösségi, sport és kulturális programkínálata felkelti érdeklődését. A tanulmányi versenyeken elért eredmények, és a 70% feletti emelt szintű érettségi(k) előnyt jelentenek a kollégiumi felvételinél. Szeretettel várjuk, és támogatjuk az ország távoli vidékeiről érkező hallgatók jelentkezését is! A szakkollégiumba való bejutásnál nem elsődleges szempont a szociális helyzet, így motivált, érdeklődő, átlagos, vagy jó szociális körülmények között élő hallgatók is bekerülhetnek a Mórába.
Kifejezetten ajánljuk a szakkollégiumot azoknak, akik vevők az aktív közösségi életre, kulturális rendezvényekre, a családias légkörre, és jó hangulatú, baráti közösségekben építenék szakmai karrierjüket.
Az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium Újszegeden, kertvárosi övezetben, az egyetem Biológia Intézetének közvetlen szomszédságában, árnyas platánfák között helyezkedik el, jelenleg 275 kollégistának ad otthont. Elsősorban a Bölcsészettudományi Kar és a Természettudományi és Informatikai Kar, kisebb részben az Állam- és Jogtudományi Kar illetve a Gazdaságtudományi Kar hallgatói alkotják a kollégiumi közösséget.
A Móra Kollégium 2012 tavaszától a Szegedi Tudományegyetem szenátusi támogatásával szakkollégiumként működik. 2015-ben majd 2018-ban is szakkollégiumunk elnyerte a 3 évre minősített (akkreditált) szakkollégium címet, ezzel az országos szakkollégiumi mozgalomban is meghatározóvá váltunk. Kiváló a kapcsolatunk több ismert szakkollégiummal (Rajk, Simonyi, Eötvös, Európa, Bibó, Kerényi, Kepes, Biztonságpolitikai stb..), vagy mi látjuk vendégül őket, vagy ők hívnak bennünket, a velük kialakult együttműködést hallgatóink is megfelelően tudják kamatoztatni. Szakkollégiumunk képviselteti magát a nyári fesztiválokon (EFOTT, Campus, SZIN), és a szakkollégiumi nyári találkozókon.
Mi a lényege a szakkollégiumnak, és miben adhat többet a Mórát választó hallgatóknak?
A szakkollégium hallgatói öntevékenységre építő, az egyetemi oktatást kiegészítő, esetenként azt meghaladó szakmai–közösségi szervezet. A szakkollégista többet vállal a szakmai munkából, de ez által többet is nyer.
A szakkollégiumi kurzusok indításával lehetőséget teremtünk kollégistáinknak, hogy egy-egy kreatív ötlet nyomán, szakmai önszerveződéssel maguk is beleszóljanak tanulmányaik alakításába. A szakkollégisták személyesen is megismerkedhetnek a tudományterületek mértékadó képviselőivel, az így szerzett ismeretek és kapcsolatok az egyetem elvégzését követően a munkaerőpiacon is előnyt jelentenek. Az utóbbi egy-két évben már cégekkel, vállalkozásokkal, munkaadókkal is szorosabb az együttműködésünk, amely céges kurzusok, gyakornoki programok indításában valósul meg.
Szemeszterenként 17-18 kurzust indítunk, ebből legalább 8-at bölcsészhallgatóknak és természettudomány szakosoknak, de a közgazdászok és a jogászok számára is biztosítunk a tudományterületükhöz kapcsolódó kurzusokat, a tanár szakosoknak pedig pszichológiai tréningeket és mikro-tanítást. Hallgatóink a kurzusok mellett 5-6 nyelvtanfolyam közül választhatnak. Az általunk szervezett konferenciákon (Móra Akadémia), illetve országos szakkollégiumi konferenciákon szorgalmazzuk és támogatjuk hallgatóink fellépését, a konferenciák anyagát kötetben is megjelentetjük. Hallgatóink számára félévente egy szakkollégiumi kurzus teljesítése kötelező.
Szegedi, illetve albérletes hallgatóknak is van módjuk a szakkollégium szakmai kurzusain, konferenciáin, közösségi és kulturális rendezvényein részt venni, ehhez külső tagként kell jelentkezni a szakkollégiumba. (mora.kollegium.szeged@gmail.com email címen)
A havonta fizetendő kollégiumi díj összege az albérleti árakhoz viszonyítva nagyon kedvező (9320 forint). Ha vannak még további kérdéseid, feltétlenül olvasd el a Gyakran ismételt kérdések című bejegyzést is.
Kollégiumi körülményeink
Kollégiumunk árnyas platánsorok, a gyönyörűen felújított Erzsébet liget övezte újszegedi kertvárosban található. Szobáink háromágyasak, két szoba között egy közös tanulótérrel, mely kiválóan ellátja egy nappali funkcióját is. A szobákban kézmosó is található, mindenkinek van beépített szekrénye, éjjeli szekrénye, könyvespolca, a közös tanulótérben íróasztala. Ugyanitt nagyméretű hűtőszekrény is található. Emeletenként felújított zuhanyozók, konyha, tanulószoba, automata mosógépek állnak a kollégisták rendelkezésére. A Móra Kollégium számos további közös helyiséggel is rendelkezik: a magasföldszinti és alagsori kisebb-nagyobb termek, szobák, kabinetek lehetőséget nyújtanak a nyugodt tanulásra, a szabadidő változatos eltöltésére.
Az elmúlt években befejeződött a kollégium teljes felújítása: megújult a lakószobák és a termek berendezése, a fürdőszobák, mosdók burkolata, az épület összes nyílászárója. Esztétikusan kialakított, barátságos belső terek jellemzik a kollégiumot, a tágas, világos emeleti szintek más-más színvilágot képviselnek. Minden lakószobában van vezetékes internetes kapcsolat és működik a wifi is.
Közösségi tereink: emeleti tanulók, előadótermek, szakszemináriumok, folyóiratolvasó, 11.000 kötetes könyvtár, szalon, kollégiumi stúdió (heti két alkalommal élő rádióadás), videotéka és kollégiumi mozi, jól felszerelt tornaterem (szervezett foglalkozásokkal), sportpályák, kollégiumi büfé és kávézó (borkóstolókkal, közös meccsnézéssel, szurkolással, kvíz estekkel, különleges programokkal).
Öntevékeny csoportjaink: kollégiumi stúdiósok és rádiósok, zenekar, rajzkör, kórus, színjátszókör, kollégiumi újság, filmklub, néptánc, hastánc, társastánc, kártya-kör, szerepjáték-kör, sportkörök (pilates, kettlebell és TRX, sakk, ping-pong, csocsó, aerobik, foci, kosár és röplabda).
Hagyományos rendezvényeink: elsőévesek fogadása (gólyatábor), végzősök búcsúztatása, kirándulások, Kollégiumi Napok (Morgilla), Ki mit tud?, Öntevékeny csoportok éjszakája, Haloween Party és tökfaragó verseny, farsang és fánksütés, adventi gyertyagyújtások, Mikulás, Karácsony, utószilveszter, kollégisták borai borverseny és borkóstoló, pálinkamustra, pincészetek borkóstolói, sütemény- és tortasütő verseny, Íz emlékek hagyományőrző főzőverseny, filmklubok, Karközi Kollégiumi Sportnap, kollégiumi bulik, könnyűzenei és komolyzenei estek, koncertek, vetélkedők és sportversenyek, bajnokságok.
A Szakkollégium tagjainak kiváló gyakorlóterepet jelent, hogy közösségi és kulturális programszervezésben, sportrendezvények lebonyolításában, filmklubok összeállításában, öntevékeny csoportok alakításában és vezetésében olyan tapasztalatokra tehetnek szert, melyeket későbbi pályájukon is kamatoztathatnak. Szakkollégiumunkban egyre népszerűbb a színjátszó és rajzkör, színvonalas szakkollégiumi újságot adunk ki, működik rádió és stúdió, öntevékeny csoportjaink mindig örömmel fogadják a csatlakozó elsőéves érdeklődőket. Hallgatóinkat közösségi és kulturális aktivitásra ösztönözzük.
A szakkollégiummá alakulást követően aktívan bekapcsolódtunk a szakkollégiumi mozgalomba, szakkollégiumi találkozókon, fesztiválokon, NYATA-n képviseltettük magunkat. 2016-ban szakkollégiumunk szakkollégiumi találkozót és országos szakkollégiumi nyári tábort (NYATA) szervezett, 2016-ban, 2018-ban és 2019-ben Interkoll házigazdák voltunk, ezzel tovább növeltük presztízsünket a szakkollégiumi mozgalomban. Bekapcsolódtunk a szakkollégiumi reformot előkészítő szakmai csoportok munkájába, jelenleg pedig képviseltetjük magunkat a szakkollégiumi mozgalom szakmai vezető testületeiben, az 5 tagú Minősítést Segítő Bizottságban és a Minősítő Bizottságban. Szakkollégiumunk 2018-tól akkreditált kiváló tehetségpont. 3 napos interdiszciplináris konferenciánkon 120 előadó mutathatja be kutatásait, illetve publikálhatja azt az évente megjelenő Móra Akadémia köteteibe.
A Móra Szakkollégium 2016-ban ünnepelte 50 éves jubileumát. Akik nálunk laktak, mindmáig jó érzéssel idézik fel az itt eltöltött éveket, sokan visszajárnak, és magukénak érzik a „mórás szellemiséget és identitást”, pozíciójuk, kapcsolataik révén pedig segítenek a frissen végzett hallgatóink elhelyezkedésében, karrierépítésében.
Azok számára, akik szeretnének személyesen is ellátogatni hozzánk, hogy megnézzék az intézményünket, azoknak a nyílt napunkat ajánljuk: 2019. augusztus 4-én (vasárnap) 10:00-14:00 között, amikor felsőéves kollégistáink és munkatársaink bemutatják az épületet, körbevezetéseket és tájékoztatókat tartanak. Részletek: