Beszámoló az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium NTP-SZKOLL-18-0035 (Az SZTE Móra Ferenc Szakkollégium szakmai, közéleti, kulturális rendezvényei) pályázat megvalósításának eredményeiről
I. Megvalósult szakkurzusok, szakszemináriumok:
Napjaink városfejlődési kihívásai
Óraszám: heti 2. Típus: szakkurzus. Szakkollégiumi kredit: 5. Oktató: Boros Lajos, SZTE Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék
Tematika
- A városok és a globalizáció
- A neoliberalizálódó városok
- A nagyvárosi gazdaság átalakulása
- A kreatív város
- A társadalmi és kulturális sokszínűség és a városok
- Térbeli és társadalmi kirekesztés a nagyvárosokban
- A városfejújítás és dzsentrifikáció
- A városi turizmus hatásai és kihívásai
- Környezeti kérdések városokban
- A fejlődő országok urbanizációs kihívásai
- A posztszocialista városfejlődés
- A várostérségi fejlődés: metropolizáció és policentrizmus
Mesterséges Intelligencia
Óraszám: heti 2. Típus: szakkurzus. Szakkollégiumi kredit: 5. Oktatók: ld. a tematikában.
Tematika
- Tóth László: Mesterséges Intelligencia gépi tanulás, mély tanulás
- Jelasity Márk: Hogyan győzte le az embert az MI Go-ban?
- Jelasity Márk: Gépi tanulás decentralizált rendszerekben
- Farkas Richárd: Örüljünk vagy féljünk a mesterséges intelligencia elterjedésétől
- Gosztolya Gábor: Számítógépes beszédfelismerés
- Dombi József: Humán érzékelés és használata a mesterséges intelligenciában
- Megyeri István: Mesterséges neuronhálók zajérzékenysége
- Berend Gábor: Az inverz PageRank probléma
Elsősorban informatikus, matematikus hallgatóink javaslata alapján indítottuk Mesterséges Intelligencia szakkurzusunkat, ahová biomérnökök, bölcsész és közgazdász hallgatók is jelentkeztek. A szakkurzus célja a matematikai, logikai képességek fejlesztése, a mesterséges intelligencia új kutatási irányainak bemutatása volt. A szakkurzus előadói közül Berend Gábor a számítógépes szövegértésről és az inverz PageRank problémáról tartott előadást, Megyeri István a mesterséges neuronhálók zajérzékenységéről, Dombi József pedig a matematikai gondolkodás modelljeiről beszélt. Farkas Richárd előadása azt a kérdést járta körbe, hogy örüljünk vagy féljünk a mesterséges intelligencia elterjedésétől, Gosztolya Gábor és Tóth László a számítógépes beszédfelismerés módjairól, Jelasity Márk pedig az AlphaGo-ról és a gépi tanulásról beszélt.
Az őszi szemeszterben indított szakszemináriumunk napjaink városfejlődési kihívásait állította középpontba. A szemináriumi órákon szó volt a városok helyéről a globalizált világban, a fejlődő országokban felgyorsult urbanizációról, a városi turizmus hatásairól és kihívásairól, környezeti kérdésekről. A kurzus résztvevői választ kerestek a nagyvárosi gazdaság átalakulásának okaira, arra, hogyan kezelik a városok az egyre növekvő társadalmi és kulturális sokszínűséget, a migrációt, miért erősödik fel a térbeli és társadalmi kirekesztés a városokban. Végül a városfejlődés lehetséges útjait vizsgálva szó volt a kreatív városról, és a metropolizációról is.
II. Társadalmi felelősségvállalás
Az SZTE Móra Ferenc Szakkollégiumban a 2018/19-as tanévben az SZTE Életvezetési Tanácsadó Központ közreműködésével megvalósult kortárs segítő képzésben részt vevő hallgatóink ebben a tanévben már önkéntesként kortárs segítőként működtek közre az SZTE-n.
2019 tavaszán szakkollégiumunk az SZTE-n szervezője volt a HÖOK által indított Több Lett. Maradhat?című adománygyűjtő akciónak, a program keretében több doboznyi tartós élelmiszert és taneszközt adományoztak szakkollégistáink. Országosan is szakkollégiumunk volt az egyik legaktívabb adományozó közösség, amit a Vöröskereszt jelenlevő munkatársai is elismertek.
2019 februárjától együttműködő partnereivé váltunk az Országos Vérellátó Szolgálatnak, az együttműködés keretében szakkollégiumunkban prevenciós előadásokat és véradást szerveztünk. A véradáson szakkollégistáink közül is sokan részt vettek, amiért a Vérellátó Szolgálat külön is köszönetet mondott.
Szintén 2019 tavaszán kapcsolódtunk be a környezetért érzett felelősség indíttatásából a Te Szedd mozgalomba, amelynek keretében hallgatóink több szemétszedési akcióban is részt vettek, illetve a kollégium közvetlen közelében található park kitakarítását is elvégezték.
A Móra Szabadegyetem keretében nyitott közéleti, tudományos előadásokat, író olvasó találkozókat szervezünk, középiskolás programunk keretében pedig, a szegedi középiskolás kollégiumokkal együttműködve tehetséges középiskolások feltérképezésébe, tájékoztatásába, kapcsolódtunk be.
III. Vitaestek, foglalkozások, közéleti, kulturális rendezvények, publikációk, előadások
A pályázat keretében 7 vitaestet, kerekasztal beszélgetést szerveztünk. A Szegedi Politológus Hallgatókkal Egyesületével közös szervezésben a 2019-es Európai Uniós választások tétjéről beszélgettünk kiváló előadók részvételével (Pócza István – Alapjogokért Központ, Mikecz Dániel – Republikon Intézet, Löffler Tibor – SZTE ÁJTK Politológia Tanszék). A magyar költségvetés állapotát Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács Elnöke mutatta be, majd hatalmas érdeklődésre számot tartó előadást szerveztünk Pogátsa Zoltán a NYME docense, és P. Kiss Gábor, az MNB főosztályvezetője részvételével.
A fenntartható fejlődésről Rakonczai János, a vidéki Magyarország helyzetéről Dévényi István, a román magyar történelmi együttélésről Tamási Zsolt, az MDF megalakulásáról, történetéről Balogh László, Löffler Tibor és Zakar Péter tartott izgalmas előadást, beszélgetést. Könyvbemutatónkat, irodalmi estjeinket nyitottá tettük a város polgárai számára is. A közkedvelt, népszerű írók, költők, előadók (Varró Dániel, Szilasi László, Kollár-Klemencz László, Kelemen Zoltán, Kovács Pál Attila) közreműködésével emlékezetes, színvonalas rendezvényeken vehettek részt hallgatóink és kívülről jött vendégeink.
Hallgatói kérésre szerveztük a készségfejlesztő kommunikáció marketing (Huszár Sándor – SZTE GTK oktató vezetésével) és az elmúlt nyolc év politikai történéseit feldolgozó, a politikai vitakultúrát alakító és fejlesztő (Stumpf Péter Bence) foglalkozásainkat. Szintén hallgatói igény volt a programozás alapjainak megismertetésére elsősorban természettudományos érdeklődésű diákjaink körében, ahogy pedagógus jelöltjeink is elengedhetetlenül fontosnak tartották a konfliktus és stressz kezelő tréningjeinket, és a gyakorlati ismereteket bővítő mikro-tanítást.
Az Országos Vérellátó Központtal kialakított együttműködésünk keretében a központ munkatársainak közreműködésével szerveztünk egészségmegőrzésről prevenciós előadást.
Folytatta munkáját a lézerfizikai műhely, pszichológus műhelyünk ebben a tanévben a sportpszichológia és a csoportos tréningtechnikák felé nyitott, biológusaink a mikrobiológia é az élettan és a mürmekológia rejtelmeibe mélyültek el. Nyelvészműhelyünk nyelvhasználat, nyelvművelés témakörökben kutatott, informatikus klubunk pedig a nagyon aktuális információbiztonságra koncentrált. A tanévben földrajz, földtudomány kutatóklubunk is indult, tagjai elsősorban városökológiával, a folyó és város együttélésének történelmi lehetőségeivel foglalkoztak.
Számos hallgatónk vett részt saját szervezésű és külső konferenciákon. A 3 napos III. Móra Kárpát-medencei Interdiszciplináris konferenciánkon 119 hallgató, köztük 41 Móra szakkollégista adott elő, mutatta be kutatásait, vitatta meg a tudományos élet aktuális kérdéseit. A tavaszi, az SZTE-vel közösen szervezett politológia konferenciánk pedig az ország legnagyobb hallgatói politológus konferenciájává nőtte ki magát. Hallgatóink a belső szervezésű konferenciák mellett részt vettek a Szentágothai Szakkollégium, az Eötvös Kollégium, a Bolyai Kollégium, az Illés Szakkollégium konferenciáin, de szép számban képviseltették magukat a Tavaszi Szél doktorandusz konferencián is.
Ebben a tanévben két szakmai, tudományos kötetet is kiadtunk. A Móra Akadémia 6. kötete 320, a 7. kötet 325 oldalon jelent meg a Szakkollégiumi Füzetek sorozatban. A két kötet 38 tanulmányának szerzői között a Móra Szakkollégium hallgatói (18 publikáció) mellett az ELTE Eötvös Collegium és Illyés Szakkollégium, az SZTE Eötvös Kollégium, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Biztonságpolitikai Szakkollégium, a pécsi Szentágothai, Wislocki és a Kerényi Szakkollégiumok, valamint kolozsvári Mikó Szakkollégium hallgatóinak munkája is megtalálható.
A Móra Nyúz 2018/19-es tanévben megjelent számai a Móra Ferenc Szakkollégium és a Szakkollégiumi Mozgalom közéleti, szakmai és kulturális eseményeit mutatták be.
Az új szervergépünk beszerzését követően felgyorsult honlapunk fejlesztése. Kulturális programjaink közül kiemelkedett az Öntevékeny Csoportok Éjszakája, a kiállítással egybekötött Összművészeti Est, és a mindig népszerű kollégiumi Ki-Mit-Tud?. Nagyon sok szakkollégistát mozgatott meg a „Morgilla” , avagy a kollégiumi napok és a sportnap is.