Összefoglaló az NTP-SZKOLL-19-0029-es pályázat 2020 márciusáig megvalósult programjairól
A tanév első szemeszterében szerveztük meg két szakkurzusunkat, a Sírok, csontok, emberek elsősorban biológusok, régészek számára nyújtott gyakorlati foglalkozásokat, az Esettanulmány megoldások pedig a projektmunkára építve közgazdászaink számára biztosított hasznos tudnivalókat. 2019. decemberben szerveztük 3 napos Kárpát-medencei Szakkollégiumi Konferenciánkat, ahol 4 ország 14 felsőoktatási intézményének 127 hallgatója adott elő 22 szekcióban. A konferencia előadásaiból folyamatban van kötet szerkesztése.
A tehetséggondozásban is fontos szerepe van a közéleti, gazdasági vitaestjeinknek, amelyek keretében hallgatóink többek között Stumpf Istvánnal, Kiss Gy. Csabával, Lányi Andrással, Szakáli István Loránddal, Lóránt Károllyal, Takács P. Istvánnal, és Kovács Árpáddal találkozhattak. Szabadegyetemünk vendége volt Orbán Balázs, Vona Gábor, Ungár Péter, Monok István, a fenntartható fejlődés témakörben pedig Lányi András, Unger János, Gulyás Ágnes és Nagy Gyula. Irodalmi estjeinken többek között Demeter Szilárdtól, Darvasi Lászlótól, Kiss Ágnestől, Fried Istvántól, Pál Sándor Attilától, Szilágyi Zsófiától és Szilasi Lászlótól hallhattak előadást illetve tanulhatták a szakmai fortélyait irodalmáraink.
Tehetséggondozó foglalkozásaink közül a mikrotanítás, a Természet és egészség és a tudományos kutatás módszertana vonzotta a legtöbb hallgatót, a személyre szabott feladatok hasznosnak bizonyultak. Kutatóműhelyeink a veszélyhelyzet ellenére is aktívak, a földrajzosok informatika, a biológusok Invazitás, a közgazdászok Napi gazdaság, a kémiások Szilárdfolyadék-határfelületi jelenségek kurzusai online formában zajlottak, a hallgatók pozitív visszajelzései biztatóak tehetséggondozó hatékonyságukat illetően. Az első szemeszterben matematikusaink az algoritmusok világába mélyedtek el, a pszichológusok pszichológiai módszereket és technikákat ismerhettek meg, a biológusok matematikai ismereteiket bővítették, az informatikusok objektumorientáltsággal foglalkoztak, a lézerfizikusok pedig az ELI-vel vonták szorosabbra kutatásaikat.
Rendezvényeink közül az őszi Öntevékeny Csoportok Éjszakája után a Ki Mit Tud-unkat, Könnyűzenei és Összművészeti Estünket már karanténból, online formában valósítottuk meg, a Szakkollégiumi Napokat pedig halasztanunk kellett.
Képek, videók: https://www.facebook.com/SZTE.Mora.Ferenc.Szakkollegium/