Az alábbi szakkurzust és szakszemináriumot indítjuk a 2020/2021-es tanévben az SZTE Móra Ferenc Szakkollégiumban az NTP-SZKOLL-20-0011 számú pályázat keretein belül.
Tervezett szakszeminárium és szakkurzus
A tehetséggondozó program célja a szakkollégiumi munka hatékonyabbá tétele, a tehetséges hallgatók szakmai kibontakozásának elősegítése. Elsősorban informatikus, földrajz és geográfus hallgatóink javaslata alapján indítjuk geoinformatika alapjai szakszemináriumunkat, ahova az előzetes érdeklődés alapján biológusokat, történészeket és régészeket is várunk. A szakszeminárium célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek az elsődleges és másodlagos adatgyűjtési eljárásokkal, a geoinformatikai adatelemzés és térképkészítés módszertanával, a raszteres és vektoros térinformatika elméletével, adatbázisokkal, a térinformatikai adatok feldolgozásának módszereivel. Az elméleti ismeretanyag elsajátításán túl a hallgatóságnak lehetősége nyílik interaktív online térképek készítésére, SQL relációs adatkezelés használatára. A szakszemináriumon a hallgatók fejleszthetik a probléma felismerés képességét, megismerkedhetnek adatgyűjtési módszerekkel, adatbázisok kezelésével és prezentációs technikákkal. A kurzus gyakorlati jellegű, mindenki a saját laptopján végzi az órai és a házi feladatokat. A kurzus végére a hallgatók elsajátítják a térbeli adatok feldolgozását és térképes megjelenítést.
Szintén hallgatói igények alapján, de a jelenkor kihívásaira reflektálva indítjuk Ökológiai eszközök a jelenkor kihívásaival szemben szakkurzusunkat, ahol kiváló előadók közreműködésével (Dr. Bátori Zoltán, Dr. Gallé Róbert, Dr. Maák István, Dr. Torma Attila, Dr. Tölgyesi Csaba) kereshetnek választ hallgatóink aktuális kérdésekre (hogyan reagáljunk a járványokra, inváziókra, mi az a hagyományos ökológiai tudás és miért van rá szükség, melyek a fenntartható gazdálkodás lehetőségei, hol szabad és hol nem erdősíteni, hogyan előzhetjük meg az Alföld elsivatagosodását, melyek a biodiverzitás fajtái, szintjei, stb..). A kurzus jellege ismeretátadó, módszertani ismereteket, szemléletet bővítő.
Prezentáció elérhető: https://mora.u-szeged.hu www.facebook.com/SZTE.Mora.Ferenc.Szakkollegium
Geoinformatika alapjai
szakszeminárium
kurzusvezető: Csikós Nándor
Tematika:
- Geoinformatika kialakulása, elméleti óra I.
- Geoinformatika alkalmazási lehetőségei, elméleti óra II.
- Geoinformatikai adatbázisok, elméleti óra III.
- Raszteres és vektoros térinformatika, elméleti óra IV.
- Szabad felhasználású szoftverek (QGIS), gyakorlati óra I.
- Online ingyen elérhető térinformatikai adatok, gyakorlati óra II.
- Adatok megjelenítése, térképes ábrázolása, gyakorlati óra III.
- Adatok megjelenítése, térképes ábrázolása, gyakorlati óra IV.
- SQL avagy relációs adatkezelés geoinformatikai adatokon, gyakorlati óra V.
- SQL avagy relációs adatkezelés geoinformatikai adatokon, gyakorlati óra VI.
- Webes térinformatika – interaktív online térképek készítése, gyakorlati óra VII.
- Webes térinformatika – interaktív online térképek készítése, gyakorlati óra VIII.
- Gyakorlati feladatok értékelése
Ökológiai eszközök a jelenkor kihívásaival szemben
szakkurzus
Tematika
- Tűzvész, aszály, inváziók, járvány – miért pont most?
- A másodlagos, ember által teremtett élőhelyek hatása a táji szintű diverzitás megtartásában
- „Ahogy gondozza, úgy veszi hasznát” – mi az a hagyományos ökológiai tudás és miért van rá szükség?
- Menedékhelyek e rohamosan változó világban – a karsztdolinák, mint refúgiumok fajmegőrző szerepe
- „Oszd meg és uralkodj!” – mikor előnyös a monogyn és a polygyn stratégia a hangyáknál?
- Fásszárú növények ökoszisztéma mérnök hatásának újszerű aspektusai
- Kirakósjáték az egész világ: fragmentáció és szegélyhatás a természetes és mesterséges élőhelymozaikokban
- Legelni vagy nem legelni? A legeltetés hatása ízeltlábú, illetve növényi szemszögből
- A sokrétű változatosság: a biodiverzitás fajtái, szintjei, mértékének számszerűsítése és jelentősége
- Mentsük, ami még menthető! A megelőzés, illetve a restauráció és rehabilitáció lehetőségei
Felkért előadók: Dr. Bátori Zoltán, Dr. Gallé Róbert, Dr. Lőrinczi Gábor, Dr. Maák István Elek, Dr. Torma Attila, Dr. Tölgyesi Csaba
Választott kiegészítő tevékenységek
A kötelező kurzusaink, szakkurzusaink, konferenciáink mellett nagy hangsúlyt fektetünk közéleti, kulturális rendezvényeink, vitaestjeink, foglalkozásaink, szakmai programjaink szinten tartására, kutatóklubjaink fejlesztésére, szakkollégiumokkal, tudományos műhelyekkel kapcsolatépítésre, amelyre a pályázati program támogatása további lehetőségeket biztosíthat.
Támogatjuk és szorgalmazzuk szakkollégistáink tudományos kibontakozását, melynek fontos eleme a konferenciákon való részvétel, ezért szervezzük meg minden évben a 3 napos Kárpát-medencei Interdiszciplináris Szakkollégiumi Konferenciánkat, ahol 15-20 szakkollégium 120-130 szakkollégistája (köztük 40-50 mórás) mutathatja be kutatásait. Hallgatóink az elmúlt években egyre többen adtak elő szakkollégiumi és egyéb országos, nemzetközi konferenciákon, mivel a minőségbiztosítási rendszerünkben a konferencia részvétel nagy hangsúlyt kap, az elkövetkező tanévben is 60-70 hallgatónk konferencia részvételével számolunk.
A Móra Akadémia sorozatban évente jelentetünk meg szakmai köteteket. Az elkövetkező tanévben is folytatnánk ezt a hagyományt, tavaszra tervezzük a Móra Akadémia sorozat 9. kötetét 25 tanulmánnyal, mintegy 350 oldalon. A kötetben a Móra szakkollégium hallgatói mellett társ szakkollégiumaink hallgatóinak publikációit is megjelentetjük.
A következő tanévben a klímaváltozásról, innovációról és digitalizációról, járványokról, pénzügyi és gazdasági válságkezelésről, Trianonról és a határon túli magyarság autonómia törekvéseiről, a korai magyar történelem vitás kérdéseiről, a XXI. századi politizálás új irányairól, kortárs irodalomról tervezünk beszélgetéseket, vitaesteket. A moderátor hallgatóink közül kerül ki, a vitaestekkel a vitakultúrát, a közéleti tájékozottságot fejlesztjük.
A szakmai attitűdök kibontakozást segítik a tanár szakosainknak szervezett konfliktuskezelő tréningek, a mikro tanítás, a digitális kompentenciák fejlesztése az oktatásban, a kutatásmódszertan és a kommunikáció marketing. Az SZTE Politológia Tanszék munkatársainak közreműködésével politikai kultúrával kapcsolatos foglalkozásokat, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont és a Magyarságkutató Intézet meghívott előadóival pedig könyvbemutatókat tervezünk. A pénzügyi tudatosság fejlesztését szolgálják a Napi pénzügyek címen futó foglalkozásaink. Lézerfizikai kutatói klubunk hallgatónak fejlődését segítheti a Szegedi Lézerközponttal (ELI) kialakított szakmai kapcsolatunk.
Az elmúlt években indult biológus, pszichológus, történész, informatikus és földrajzos kutató klubjaink a műhelymunkára helyezve a hangsúlyt tervezik a gyakorlatban is sikeres előadók, szakemberek meghívását. A pszichológusok a válsághelyzetek pszichológiáját vizsgálnák az SZTE-n oktató és gyakorló klinikai pszichológusok meghívásával, a biológusaink tájökológiával és mikrobiológiával kapcsolatos kutatások tematikáját készítették elő, a földrajzosok az alternatív energiaforrásokra és környezeti hatásaikra kívánnak koncentrálni, a matematikusok populáció dinamikai kutatásokat terveznek, az informatikusok a hálózattudományokba kívánnak jobban elmélyülni, a történészek pedig a középkor és kora újkor politikai, környezeti, demográfiai válságainak társadalmi, ideológiai és mentális következményeit szeretnék vizsgálataik alá vonni.
A szakmai nyilvánosság biztosításának részeként honlapunkat továbbfejlesztjük, és folytatjuk a tartalom feltöltését, bővítését.
A program támogatásával folytatjuk két évtizedes hagyománnyal bíró szakmai, közéleti, kulturális periodikánk, a Móra Nyúz online kiadását. Fejlesztjük és tudományterületekhez igazítjuk mentorhálózatunkat, továbbépítjük szakkollégiumi kapcsolatainkat.
Pályázati programunk részét képezi szakmai tanulmányutunk, amely szakkurzusokhoz, szakszemináriumokhoz kapcsolódik.
A pályázati programba beépítettük néhány népszerű és színvonalas kulturális, közösségi rendezvényünket is. Szakkollégiumunk rendkívül gazdag közösségi, kulturális életének egyik fontos eseménye az Öntevékeny Csoportok Éjszakája, ahol 13 csoportunk (énekkar, néptánc, szakkollégiumi színpad, stúdió, rádió, könyvtár, rajzkör, kézműves kör, társasjáték és szerepjáték kör, kártyakör, borbarátok köre, TRX és kettlebell, jóga), mutatkozik be és toboroz hallgatókat egy egész éjszakás program keretében Könnyűzenei Estünkön több szakkollégiumi együttes, énekes, zenész szórakoztatja a jelenlévőket egész estés koncert keretében, az Összművészeti Estünkön hallgatóink saját verseiket, alkotásaikat mutatják be színvonalas képzőművészeti kiállítással egybekötve, az évtizedes hagyományokkal bíró Szakkollégiumi Ki Mit Tud-unkon szakmai zsűri előtt 4 kategóriában (vers-próza, ének, hangszeres zene, egyéb) 20-25 szakkollégistánk mutatja be tehetségét, a szakkollégiumi találkozóval, sportnappal egybekötött Szakkollégiumi Napok pedig egész hetes vetélkedővel, kreatív ügyességi feladatokkal, kulturális rendezvényekkel teljesíti be a szakkollégium aktív közösségi, közéleti programkínálatát.