szakszeminárium, szakkurzus
Biológus hallgatóink javaslatára indítottuk a “Sírok, csontok, emberek” szakkurzusunkat, amelyen régészek és történészek is részt vettek. Az szakkurzus előadói (Bereczky Zsolt, Pálffy György, Molnár Erika, Spekker Olga) nemzetközi szinten is ismert kutatók, szakemberek voltak. A szakkurzus során a hallgatók megismerkedtek a történeti népességek biológiai rekonstrukciójához szükséges elméleti ismeretekkel és módszerekkel. Az elméleti ismeretanyag elsajátításán túl a szakkollégistáknak lehetősége nyílt a történeti korú humán csontmaradványok közvetlen tanulmányozására is. A szakkurzuson a hallgatók tanulmányozhatták a csontvázrendszer felépítését, a csontok általános sajátosságait és kísérletet tehettek az elhalálozási életkor csontok alapján történő becslésére és az aktivitás okozta elváltozások, a csontokon és fogakon megfigyelhető betegségek értelmezésére is. A szakkurzust előzetes elképzeléseinket meghaladva összesen 31 hallgató teljesítette
Az Esettanulmány megoldások szakszeminárium keretein belül a hallgatóknak csapatmunkával kellett egy esettanulmányt megoldani, illetve egy gazdasági társaság értékesítéseihez fűződő döntéseket meghozni és alátámasztani.
A hallgatók megismerték a pénzügyi-számviteli dokumentumok elemzésének lehetőségeit, valamint az üzleti környezet vizsgálatának alapvető módszereit. Emellett táblázatkezelő szoftver segítségével a szakkollégistáknak optimalizálási kérdéseket is meg kellett válaszolniuk. A szükséges ismeretekkel való találkozás után, zárásként komplex feladatot kellett megoldaniuk és prezentálniuk.
társadalmi felelősségvállalás
Az SZTE Móra Ferenc Szakkollégiumban a 2018/19-es tanévben az SZTE Életvezetési Tanácsadó Központ közreműködésével megvalósult kortárs segítő képzésben részt vevő hallgatóink a 2019/2020-as tanévben már önkéntesként kortárs segítőként működtek közre az SZTE-n.
2020-ban, a járványhelyzet miatt néhány tervezett programunk (véradás, a HÖOK-kal közösen indított Több Lett? Maradhat gyűjtés) elmaradt, helyette Madárbarát kertet alakítottunk ki és működtettünk etetőkkel, itatókkal, odúkkal, a programba a Magyar Madártani Egyesületet és középiskolásokat is bevonva. Kezdeményezésünkről a Délmagyarország című lap is beszámolt.
2019 tavaszán kapcsolódtunk be, és azóta folyamatosan részt veszünk a környezetért érzett felelősségvállalás keretében a Te Szedd mozgalomba, amelynek keretében hallgatóink több szemétszedési akcióban is részt vettek.
A Móra Szabadegyetem keretében nyitott, nagy érdeklődésre számot tartó közéleti, tudományos előadásokat (Orbán Balázs, Lányi András, Ungár Péter, Szakáli István, Kiss Gy. Csaba, Lóránt Károly, Kovács Árpád..) és író olvasó találkozókat (Demeter Szilárd, Darvasi László, Fried István, Kiss Ágnes, stb..) szerveztünk.
vitaestek, foglalkozások, kutatóműhelyek, kiadványok, kulturális, közösségi programok
A pályázat keretében 6 témakörben szerveztünk vitaestet, kerekasztal beszélgetést. A rendszerváltás 30 évére emlékezve Stumpf Istvánnal a szakkollégiumok rendszerváltásban betöltött szerepéről beszélgettünk, Kiss Gy Csabával az MDF alakulását idéztük fel, Lóránt Károly pedig a rendszerváltás körüli idők gazdasági viszonyait mutatta be. Közéleti beszélgetéseink közül népszerű volt és sok hallgatót vonzott Orbán Balázs és Löffler Tibor migrációról szóló beszélgetése, az Ungár Péterrel folytatott, generációs kérdéseket is felvető vitaest, valamint Lányi András a magyar ökopolitika 30 évét bemutató előadása. Gazdasági vitaestjeink közül talán a legaktuálisabb Kovács Árpádnak, a Költségvetési Tanács Elnökének előadása volt még 2020. március elején, melyben a magyar költségvetés állapotát és a koronavírus lehetséges gazdasági következményeit elemezte, sajnos az események a legpesszimistább forgatókönyveket is felülírták. Szakáli István Loránd, a Századvég gazdaságstratégiai műhelyének vezetője a patrióta gazdaságpolitikáról, míg Takács P. István az agilitásról osztotta meg véleményét a hallgatókkal, amit érdekes beszélgetés, vita követett. A klímaváltásról a téma elismert szakértőivel (Unger István, Gulyás Ágnes, Nagy Gyula) beszélgettünk, a magyar szervezett bűnözésről az Index újságírója, Dezső András, a 17 század végi Habsburg–török háborúkról az MTA professzora, Tóth Ferenc tartott izgalmas előadást, Horváth Oszkár pedig népes közönség előtt arról beszélt, mire nem tanít meg bennünket az egyetem.
Könyvbemutatónkat, irodalmi estjeinket nyitottá tettük a város polgárai számára is, a népszerű előadók (Demeter Szilárd, Monok István, Fried István, Kiss Ágnes, Kelemen Zoltán, Szilágyi Zsófia, Darvasi László, Pál Sándor Attila) közreműködésével, emlékezetes, színvonalas rendezvényeken vehettek részt hallgatóink. Hallgatói kérésre szerveztük a napi pénzügyinkről közérthető módon szóló Napi gazdaság és az aktuális politikai történéseket megvitató, a politikai vitakultúrát alakító és fejlesztő (Stumpf Péter Bence) foglalkozásainkat. Szintén hallgatói igény volt az algoritmusokkal részletesebben foglalkozni, ahogy pedagógus jelöltjeink is elengedhetetlenül fontosnak tartották a gyakorlati ismereteket bővítő mikro tanítást. Elsősorban pszichológusaink körében volt népszerű a természet és lelki egészség kapcsolatát körbejáró foglalkozásunk, amit sajnos a koronavírus miatt nem tudtunk a terveink szerint befejezni.
Meghívott előadó (Hopp Béla) közreműködésével folytatta kutatásait a lézerfizikai műhely, pszichológus műhelyünk ebben a tanévben a pszichológia irányzataival ismerkedett meg, biológusaink a matematikai gondolkodás és az „Invazitás” témájában mélyültek el, Informatikus klubunk pedig az objektumorientáltságra és az informatika újdonságaira koncentrált. Földrajzos kutatóklubunk tagjai elsősorban geoinformatikával és a természeti földrajz rejtelmeivel foglalkoztak, a kémiások pedig szilárd-folyadék határfelületi jelenségekkel.
Számos hallgatónk vett részt saját szervezésű és külső (online) hazai és nemzetközi konferenciákon.
2020-ban jelent meg a Móra Akadémia 8. kötete 274 oldalon 16 tanulmánnyal a Szakkollégiumi füzetek sorozatban. A kötet létrejöttében a Móra Szakkollégium hallgatói mellett közreműködtek az ELTE Eötvös Collegium, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Biztonságpolitikai Szakkollégium, a pécsi Szentágothai és a Kerényi Szakkollégiumok valamint a Debreceni Tudományegyetem Hatvani Szakkollégium hallgatói is.
Folytatódott honlapunk fejlesztése. Kulturális programjaink közül kiemelkedett az őszi Öntevékeny Csoportok Éjszakája, és a Szakmai Nap, tavasszal azonban az Összművészeti Est és a Kollégiumi Ki Mit Tud kreatív módon ugyan, de csak online formában valósulhatott meg. A mártélyi szakkollégiumi szakmai kirándulást a jelentkezőket két turnusra bontva, a járványügyi helyzethez alkalmazkodva, a biztonságra és a szakmai tudásátadásra is figyelve szerveztük meg.
Képgaléria a megvalósított eseményekről: